امروز چهارشنبه, 24 مرداد 1397 - Wed 08 15 2018

Instagram3.png - 1.54 kb youtube2.png - 1.39 kb Facebook1.png - 1.25 kb  شرکت قلم سرخ سفیرعشق : 06133837474

منو

خطبه پیامبر ص پیرامون ماه مبارک رمضان

امام رضا ع روایت نمود از امیر مؤمنان علی ع که رسول خدا ص در جمع اصحاب حمد و ثنای الهی را بجای آورد و سپس درباره عظمت ماه مبارک رمضان فرمود : اى مردم ، همانا ماهِ خدا همراه با برکت و رحمت و آمرزش به شما روى آورده است ، ماهى که نزد خدا برترینِ ماه هاست و روزهایش برترینِ روزها ، شبهایش برترینِ شبها و ساعاتش برترینِ ساعات است . ماهى است که در آن به میهمانى خدا دعوت شده اید و از شایستگانِ کرامت الهى قرار داده شده اید .
نفس‌ هایتان در آن تسبیح است ، خوابتان در آن عبادت ، عملتان در آن پذیرفته و دعایتان در آن مورد اجابت است . پس با نیتهاى راست و دلهاى پاک از پروردگارتان بخواهید تا براى روزه دارىِ آن و تلاوت کتاب خویش توفیقتان دهد ، چرا که بدبخت کسى است که در این ماه بزرگ از آمرزش الهى محروم بماند .
با گرسنگى و تشنگى خود در این ماه ، گرسنگى و تشنگىِ روز قیامت را یاد کنید . به نیازمندان و بینوایانتان صدقه بدهید ، به بزرگان خود احترام ، و بر کوچکهایتان ترحّم ، و به بستگانتان نیکى کنید . زبانتان را نگاه دارید ، چشم‌ هایتان را از آنچه نگاه به آن حلال نیست بپوشانید ، گوش هایتان را از آنچه شنیدنش حلال نیست فرو بندید ، به یتیمان مردم محبت کنید تا بر یتیمان شما محبت ورزند . از گناهانتان به پیشگاه خداوند توبه کنید ، در هنگام نمازها دستانتان را بر آستان الهی به دعا بلند کنید ، که آن هنگام ، برترینِ ساعات است و خداوند با نظر رحمت به بندگانش مى نگرد و هرگاه با او مناجات کنند پاسخشان مى دهد و چون او را صدا بزنند جوابشان مى گوید و چون او را بخوانند اجابتشان مى‌ کند .
اى مردم ، جانهاى شما در گرو کارهاى شماست ، پس با طلب آمرزش‌ ، آنها را آزاد سازید ، و پشتهاى شما از بار گناهانتان سنگین است ، پس با طول دادن سجده‌ هاى خود ، آنها را سبک کنید ، و بدانید که خداوند ، که یادش والاست ، به عزّت خود سوگند خورده است که نمازگزاران و سجده کنندگان را عذاب نمى‌ کند و در روزى که مردم در پیشگاه پروردگار جهانیان مى ایستند ، آنان را با آتش هراسان نمى سازد .
اى مردم ، هرکه از شما در این ماه روزه‌ دارى را افطار دهد ، پاداش او براى آن عمل نزد خداوند همچون آزاد کردن یک برده و آمرزش گناهان گذشته اوست .
پس گفتند اى رسول خدا ، همه ما توانایىِ این کار را نداریم . پیامبر ص فرمود : خود را از آتش حفظ کنید ، هر چند با یک دانه خرما ، خود را از آتش حفظ کنید ، هر چند با یک جرعه آب .
اى مردم ، هر کس اخلاقش را در این ماه نیکو سازد ، براى او وسیله عبور از صراط خواهد بود ، در آن روز که گام‌ ها بر صراط مى لغزد ، و هر کس در این ماه بر بردگان خود آسان گیرد ، خداوند حساب او را سبک خواهد گرفت ، و هر کس در این ماه شرّ خود را از دیگران باز دارد ، خداوند در روز دیدارش غضب خویش را از او باز خواهد داشت ، و هرکه در این ماه یتیمى را گرامى بدارد ، در روز دیدار ، خداوند گرامى اش خواهد داشت ، و هرکه در آن به خویشاوند خود نیکى کند ، در روز دیدار ، خداوند با رحمتش به او نیکى خواهد کرد ، و هر کس در آن از خویشان خود ببُرد ، خداوند در روز دیدار رحمتش را از او قطع خواهد نمود ، و هر کس در آن ، نماز مستحبى بخواند ، براى او دورى از آتش نوشته مى‌ شود ، و هر کس واجبى را در آن ادا کند ، پاداش کسى را دارد که هفتاد واجب را در ماه‌ هاى دیگر ادا کرده است ، و هر کس در آن بر من زیاد صلوات بفرستد ، خداوند در روزى که وزنه اعمال سبک مى شود ، وزنه اعمال او را بیفزاید ، و هر کس در آن آیه اى از قرآن تلاوت کند ، پاداش کسى را دارد که در ماه هاى دیگر ختم قرآن کرده است .
اى مردم ، در این ماه درهاى بهشت بازند ، پس از پروردگارتان بخواهید که آنها را بر شما نبندد ، و درهاى دوزخ بسته‌ اند ، پس از پروردگارتان بخواهید که آنها را بر شما نگشاید ، و شیطان ها در بندند ، پس از پروردگارتان بخواهید که آنها را بر شما مسلط نسازد .
امیرالمؤمنین گوید من برخاستم و گفتم : اى رسول خدا ، برترین کارها در این ماه چیست ؟ فرمود : اى ابوالحسن ، برترین کارها در این ماه ، پرهیز از حرام هاى الهى است . سپس آن حضرت گریست . عرض کردم : اى رسول خدا ، سبب گریه شما چیست ؟ فرمود : یا على ، بر این مى‌ گریم که حرمت تو را در این ماه مى شکنند . گویا مى بینم تو در حال نماز براى پروردگار خویشى ، که نگون بخت‌ ترینِ اولین و آخرین ، هم او که برادر پى کننده ناقه قوم ثمود است ، برمى خیزد و بر فرق سرت ضربتى مى زند و محاسنت از خون سرت رنگین مى شود . گفتم : اى رسول خدا ، آیا در آن حال ، دینم سالم است ؟ فرمود : دینت سالم است . سپس فرمود : یا على ، هر کس تو را بکشد ، مرا کشته است و هر کس تو را دشمن بدارد ، مرا دشمن داشته است و هر کس تو را ناسزا گوید ، مرا ناسزا گفته است ، چرا که تو از من هستى ، همچون جان من . روح تو از روح من است و سرشت تو از سرشت من . خداى متعال من و تو را آفرید و من و تو را برگزید و مرا براى پیامبرى ، و تو را براى امامت انتخاب کرد . هر کس امامت تو را انکار کند ، نبوت مرا انکار کرده است . یا على ، تو وصىّ من ، پدر فرزندان من ، همسر دختر من و جانشین من بر امتم هستى ، در حال حیاتم و پس از مرگم . فرمان تو ، فرمان من است و نهى تو ، نهى من است . سوگند به خدایى که مرا به نبوت برانگیخت و مرا بهترین آفریدگان قرار داد ، تو حجت پروردگار بر خلق اویى و امین او بر رازش و جانشین او بر بندگانش می باشی .

دیدگاه‌ها   

سحر توسلی فر
0 # سحر توسلی فر 1395-03-24 05:18
اللهم عجل لولیک الفرج .
از خداوند بزرگ و کریم میخواهم که فهم ما را نسبت به ساحت ولایت افزون کند و توفیق دهد بر اطاعت از اوامر و نواهی ایشان.و ما را مورد مغفرت خود قرار دهد.هر چند که رحمت و محبت خداوند همگانی است و او حتی اگر ما نخواهیم او میدهد،و اگر طلب هم نکنیم عطا میکند.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
مهدی:
0 # مهدی: 1395-04-04 23:04
کاش دل باوری بود که مرا مدهوش اشارات عالیه حبیب خدا که در آیینه جام حجتش بازتاب نمود می کرد...
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید