امروز چهارشنبه, 24 مرداد 1397 - Wed 08 15 2018

Instagram3.png - 1.54 kb youtube2.png - 1.39 kb Facebook1.png - 1.25 kb  شرکت قلم سرخ سفیرعشق : 06133837474

منو

ناله علی ع

 

به دربار داد پرور علی ع خبر رسید که پسرعمویش عبدالله پسر عباس فرماندار بصره در مال مسلمانان خیانت می کند و برای خود پس انداز و ذخیره می گذارد . این خبر بر امیرالمؤمنین ع سخت ناگوار آمد ، نالۀ زیر را بی درنگ به فرماندار بصره فرستاد :

ای پسر عباس ، از آنجایی که تو را از نژاد و ریشۀ خود می دانستم و خون پاک پیامبر ص را در رگ و شریان تو سراغ داشتم ، در حکومت خود شریکت کردم . گفته بودم که تو مردی پرهیزگار و راستگوی و درست رفتاری و همچون تبهکاران پیشین بر مال و اندوختۀ مردم چشم طمع نداری ، ولی افسوس که چه اشتباه بزرگی را در این اندیشه مرتکب شدم ؟! اکنون که روزگار بر ما آشفته و در کشور جنگ برادرکشی و پیکار داخلی اوقاتم  را مشغول کرده است ، تو هم به دشمنی برخاسته به غارت اموال این و آن پرداخته ای ؟! تو هم این موقع باریک و اوضاع پریشان را غنیمت شمرده ، دست استفاده از آستین برآورده ای ؟ تو هم ؟!

تو نیز خیانتکار و ناروا از آب در آمده ای و به پسرعمویی چون من مانند سپر پشت کرده ای ؟!

آری ، تو از ظاهر آراسته و پرهیزگارت جز فریب دادن و گول زدن مردم هدفی در نظر نگرفته و خدای را در نماز و عبادت قبله قرار نداده ای . تو مانند گرگی لاغر و از کارافتاده ای که جز بزهای مظلوم و ترسو را نتواند شکار کند ، از هستی یتیمان و بیوه زنان طرفی بسته و سکه هایی از طلا و نقره گرد آورده ای ، و چنین می گویند که تو آن ذخیرۀ هنگفت را به حجاز فرستاده ای تا در روزگار پیری و ناتوانی پس انداز و اعتبار تو باشد . وای بر تو ای پسر عبّاس ، وای بر تو ای کسی که به روز رستاخیز ایمان نداری و از آن محاسبۀ دقیق با احتیاطی که فقط خدا حسابدار آن است اندیشه نمی کنی .

این تو بودی که من مردی خردمند و پرهیزگارت می دانستم ؟ وای که چه احمق و نادرست بوده ای . تو چگونه از آن درهم و دینار خانه و زندگی تهیه می کنی و با چه جرأت وجدان و دین تو اقدام می نماید که از خون دل ها و اشک چشم بینوایان بنای خانواده و معیشت بگذاری و با آن پول ها ازدواج کنی ؟!

در آن هنگام که لقمه های چرب و شیرین به دهان می گذاری و بر بستر نرم آرام می گیری ، آیا ممکن  است نمای رُعب آور و هولناک گروهی بیچاره و مستمند را در مقابل چشم مجسّم نموده و اعتقاد کنی که آن سفرۀ رنگین از شیرۀ جان فلک زده ها آماده و گسترده شده است ؟! آیا از شراره های آه ، که تا دست توانای خدا به انتقام از آستین بیرون نیاید خاموش نمی شود ، خیالی آسوده و فکری فارغ داری ؟ یا خدا را فراموشکار و بی اعتنا پنداشته ای ؟ آه ، که آن ناله های جانگداز و آن قطرات اشک با تو و آتیه ات چه خواهند کرد . وای بر تو که هیچ عذر از تو به درگاه عدالت الهی پذیرفته و مقبول نیست ، و ثروتی که سربازان فداکار اسلام به قیمت خون و جان خود گرد آورده اند و رنجبران با عرق جبین و نیروی بازوان خویش تهیه کرده اند ، به این آسانی ها از گلوی تو پایین نخواهد رفت .

هم اکنون که این نامه به تو می رسد ، لازم است بی درنگ اموال مردم ، تا آخرین دینار ، به جای خود بازگردد ، تا مبادا قهر خداوند به صورت من در برابر تو جلوه کرده و دمار از روزگارت برآورد . به آن کس که می دانی بیهوده مورد سوگند واقع نمی شود ، قسم می خورم ، اگر دامن خود را از این لکۀ ننگ آمیز تطهیر نکنی ، به آن شمشیر تو را پاره کنم ، که هر کس طعمۀ آن تیغ آبدار گردید بلافاصله در جهنّم سقوط خواهد کرد .

شما ای بنی هاشم ، ای کسانی که از ریشه و نژاد من روییده شده اید ، اشتباه می کنید ، احترام دین و مقام وجدان از علاقۀ خانوادگی و نسبت در نظر ما بزرگتر است . مگر نمی دانی که خداوند در قرآن مجید می فرماید فَإِذَا نُفِخَ فِي الصُّورِ فَلَا أَنسَابَ بَيْنَهُمْ يَوْمَئِذٍ وَ لَا يَتَسَاءلُونَ .

مگر در خاطرت نیست پیکارهایی که در عهد پیغمبر ص روی می داد نَسب و نسبت هرگز مراعات نمی شد و من و تو در آن وقت سرباز بودیم و در میدان نبرد عزیزترین اقوام خود را به جرم نهضت بر خلاف اسلام با کمال قوّت قلب و در نهایت آسانی گردن می زدیم ؟ پس چگونه توقع داری اکنون که طوق پیشوایی مسلمانان بر گردن من است ، حقوق دیگران را در راه هوس های تو فدا کنم ؟! امروز و فردا روزگار تو نیز به سر خواهد رسید و در دل سرد و سیاه خاک جای خواهی گرفت . کسانی که امروز به دور شیرینی نفوذ و تسلّط تو مانند مگس پرپر می زنند ، پراکنده خواهند شد و تو را تنها خواهند گذاشت . آنگاه تو خواهی ماند با این هم وبال ، تو خواهی ماند با وجدان آلوده ، تو باز می مانی با هیولای ظلم و ستم ، تو با عدل الهی و دست انتقام خداوند چه خواهی کرد ؟

پس اندکی اندیشه کن و حقیقتاً پرهیزگار باش .

دیدگاه‌ها   

حسین
0 # حسین 1394-09-08 07:24
با سلام و سپاس
جانهای عالم به فدای امیرالمومنین ع ،تمام عالم به فدای مظهر عدالت و تقوا. وقتی این وقایع را میخوانم بیشتر میفهمم کسانی که ادعای شیعه بودن دارند و در صحبتهایشان نام مولا ع را بر زبان جاری می کنند دروغگویانی هستند که بویی از مرام امام علی ع نبرده اند.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
مهدی:
0 # مهدی: 1394-11-28 23:10
تنها علی ع را باید شناخت...
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید