امروز چهارشنبه, 24 مرداد 1397 - Wed 08 15 2018

Instagram3.png - 1.54 kb youtube2.png - 1.39 kb Facebook1.png - 1.25 kb  شرکت قلم سرخ سفیرعشق : 06133837474

منو

تفسیر دعای عهد

 

جهت خرید اینترنتی ابتدا مبلغ 4000 تومان ( هزینه کتاب ) را به حساب واریز نموده ، سپس مشخصات کامل خود را به همراه تلفن تماس و شماره تراکنش از طریق ایمیل یا شماره تلفن 06133837474 اعلام بفرمایید تا در اسرع وقت کتاب برای شما ارسال گردد .

 

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

 

 

 

مقدمه کتاب :

 

ای عزیز ، بدان که ظهور مولایمان مهدی عج ، آغاز دوران تازه ای است از حیات عالم ایجاد که همواره امید و آرزوی آزادگان بوده و سبب اتحاد قلوب از گسیخته و جوشش و خروش اهل حق در دوران های پر فراز و نشیب تاریخ بوده است . تفکری که مؤمنان و مظلومان را به استقامت و پایداری در برابر قدرتهای ظالم و ستمگر واداشته و از سستی و انزوا خارج می گرداند . پس آن کس که این تفکر ناب حیات بخش را از باور خویش محو سازد به مرگ روحی گرفتار شده و در گورستان یأس و نومیدی به خاک غفلت و فراموشی سپرده خواهد شد .

خدای سبحان مؤمنان را فرا می خواند به احیای حکومتی جاودان و اقامه حقیقتی بی پایان زیر بیرق ولایت ، و برگزیدگان الهی در ادوار مختلف این بشارت عظیم را ابلاغ نموده و سفیران عشق بودند بسوی منجی موعود ... وَ لَقَدْ كَتَبْنَا فىِ الزَّبُورِ مِن بَعْدِ الذِّكْرِ أَنَّ الْأَرْضَ یَرِثُهَا عِبَادِىَ الصَّلِحُون . امام باقر ع فرمود : مراد از كلمه الذِّكرِ ، همه كتاب هاى آسمانی است ، و مراد از اَنَّ الاَرضَ ... ، قائم عج و یاران او مى‌ باشند .
در تورات اشعیای نبی آمده : ... مسكینان را به عدالت داورى خواهد كرد و به جهت مظلومان زمین به راستى حكم خواهد كرد ... گرگ با برّه سكونت نماید و پلنگ با بزغاله خواهد خوابید و گوساله و شیر پروار با هم ، و طفل كوچک آنها را خواهد راند ... در تمامى كوه مقدّس من ضرر و فسادى نخواهند كرد ، زیرا كه جهان از معرفت خداوند پر خواهد شد .
در عهد عتیق کتاب مزامیر آمده : و امّا منتظران خداوند وارث زمین خواهند شد . هان ، بعد از اندک زمانى شریر نیست می شود که هر چند مکانش را جستجو نمایی ناپیدا خواهد بود ، و امّا حلیمان وارث زمین خواهند شد ... و میراث آنها خواهد بود تا أبدالآباد .
در انجیل لوقا آمده است : كمرهاى خود را بسته ، چراغ هاى خود را افروخته بدارید ، و شما مانند كسانى باشید كه انتظار آقاى خود را مى‏ كشند كه چه وقت از عروسى مراجعت كند ، تا هر وقت آید و در را بكوبد بى درنگ براى او باز كنند . خوشا بحال آن غلامان كه آقاى ایشان چون آید ایشان را بیدار یابد . پس شما نیز مستعد باشید ، زیرا در ساعتى كه گمان نمى ‏برید پسر انسان مى ‏آید . اگر چه تأخیر نماید برایش منتظر باش ، زیرا که البته خواهد آمد و درنگ نخواهد کرد ... بلکه جمیع امتها را نزد خود جمع می کند و تمامی قوم ها را برای خویشتن فراهم می آورد .
در زبور داود ع و تمام کتب آسمانی سخن از منجی الهی و قائم به امر خدای متعال شده که روزی سرنوشت خلقت را به گونه ای دیگر رقم خواهد زد و اعتدال از دست رفته عالم را به آن باز خواهد گردانید . هُوَ الَّذِی أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدَى وَ دِینِ الْحَقِّ لِیُظْهِرَهُ عَلَى الدِّینِ كُلِّهِ وَ لَوْ كَرِهَ الْمُشْرِكُونَ . امیرالمؤمنین ع فرمود : به آن خدایى كه جانم در كف قدرت اوست سوگند ، كه خداى فرزانه به گونه ‏اى اسلام را بر همه ادیان و مكتب‏ها پیروزى و چیرگى منطقى مى بخشد كه سرانجام در كران تا كران هستى هیچ شهر و روستایى نماند ، جز اینكه بامدادان و شامگاهان مردم آن‏ها نداى یكتایى خدا را سر دهند .
اما ای عزیز ، در مکتب تشیع که اکمل و افضل مدارج شریعت مقدس و اتم نعمات الهی و اعظم افاضات ربانی است ، نگرش به امر ظهور و حرکت فردی و اجتماعی مؤمنین بسوی تحقق آن ، امری واجب و ضروری است که خود نیازمند شناخت و معرفتی است ژرف و دقیق نسبت به امر امامت .
انتظار منجی ، واژه ای است که با فطرت های پاک و ارواح لطیف و همت های بلند پیوندی ناگسستنی دارد و تفسیر تداوم هدایت الهی می کند در انعکاس زمان ، لذا این واژه مقدس را در ادبیات امامت ، حقیقتی است باشکوه که هر کس را یارای ورود در حریمش نباشد و آن را اذن دخولی است از جنس حریت . انتظار رجز فتح آزادگان است در میدان رزم روزگار ، و خوشا بحال آزادگان ...
بخشی از عالی ترین تعالیم اسلام اختصاص یافته به امر انتظار و مؤمنان در پادگان ارادت مولا ، مشق غیرت و وفا می کنند تا در روز واقعه ، میدان داران صداقت و اخلاص باشند و حماسه سازان وعده الهی  ...
رسول خدا ص فرمودند : أفضَلُ الأعمال إنتِظارُ الفَرَج .
امام جواد ع به جناب عبد العظیم حسنى فرمود : قائم ما همان مهدى منتظر عج است كه در زمان غیبت باید در انتظارش بود و در زمان ظهور باید اطاعتش نمود . او سومین فرزند من خواهد بود . سوگند به آن خدایى كه محمد ص را به پیامبرى برگزید و امامت را ویژه ما خاندان قرار داد ، اگر از عمر دنیا جز یک روز باقى نمانده باشد ، خدا آن روز را طولانى مى‏ گرداند تا مهدى ظاهر شود و زمین را از عدل و داد پر كند چنانكه از ظلم و ستم پر شده است . خداوند متعال كار وى را یک شبه اصلاح مى‏ كند ، چنانكه كار موسى كلیم الله ع را در یک شب اصلاح فرمود ، او رفت تا براى همسرش آتش بیاورد اما با منصب نبوت و رسالت برگشت . سپس امام ع فرمود : بهترین اعمال شیعیان ما ، انتظار ظهور و قیام اوست .
حضرت موسی بن جعفر ع فرمود : بهترین عبادت بعد از شناختن خداوند ،‌ انتظار فرج و گشایش است .
امیرالمؤمنین ع فرمود : برای صاحب‌ الزمان عج ، غیبتی است عظیم كه باید در محور ایمان راسخ بود ، زیرا كه خیلی ها از ما جدا می شوند ، حتی آنها كه به مقامات بلند رسیده اند .
حال که در تعالیم اسلام عزیز ، انتظار با فضیلت ترین عمل ذکر شده ، بر اهل بصیرت روشن می گرداند که هدفی حکیمانه در پس آن نهفته است و آن را آثاری است منحصر به فرد که در روح و جان مؤمن تجلی یافته و او را به مجاهدی غیرتمند و عالمی اندیشمند و عارفی واصل بدل می سازد که لشکر حق را حضور چنین آزادگانی زیبنده باشد .
انتظار یعنی صیقل دادن شمشیر غیرت برای پی کردن ادعاهای منتظر ... ای عزیز ، کربلا حاصل بی غیرتی منتظرین مدعی بود  ...
بر هر اهل معرفتی هویداست که علم و عرفان و روحیه جهاد و حماسه در کنار یکدیگر ، سبب قیام و خروش می گردد و چون روح مؤمن از یکی تهی باشد ، حقیقت انتظار ظهور نیافته است و حجت حق یاری نخواهد شد . علم ، اسباب شناخت و معرفت است از برای کشف حقایق و سلاح مقابله با شبهات و فتنه ها و ابزار کسب بصیرت است و ارزش و بهای آن بر کسی پوشیده نیست و عرفان ، پالایش درون است از رذایل و زینت جان است به فضایل و آن را شرافتی است عیان بر علم ، یُزَکّیهِم وَ یُعَلِّمُهُمُ الکِتابَ وَ الحِکمَة ... ، و اما روحیه مجاهدت و ایثار که ثمره غیرت و جوشش درونی است و ظرفیت بالقوه باورهای مؤمن است از برای یاری دین که به امر امام ، جامه فعلیت بر تن نموده و ظهور می یابد . این روحیه همان مطلوب و منظور انتظار است که ریشه در عهد و میثاق صادقانه با خدای سبحان و حجت او دارد و بیانگر ایمان مؤمن و محک ادعاهای اوست ، چرا که فرمودند هَلِ الدّین إلّا الحُبِّ وَ البُغض ...
می توان گفت که علم و عرفان به منزله آب و خاک اند برای رشد و نمو بذر غیرت و روحیه مجاهدت که حافظ حریم شریعت و یکه تاز میدان طریقت و پرده دار حرمت حقیقت است ، و چون این بذر گرانمایه مفقود باشد ، آب و خاک ثمر نبخشد و همین امر ، دلیل طول غیبت بوده و فاجعه های بزرگ تاریخ را رقم زده است . مرور کن حکایت مدینه و غصب خلافت را و نیز یاد کن از نینوا و غربت آل الله ع ... ، کم نبوده اند عالمان و دانایان ، و عارفان و واصلان در طول تاریخ ، اما چرا حادثه موعود واقع نگردید و از مظلومیت حق کاسته نشد ؟ جبهه اسلام ، مجاهدانی طلب می کند که عالم باشند و عارف ، مجاهدانی که دندان غیرت بهم سائیده و با استقامت و ایثار ، حجابهای ظلمت را بدرند و خورشید را به بزم طاق بلند ظفر میهمان کنند . اسلام ، چشم انتظار منتظرانی است که بغض های فروخورده خویش را فریاد کنند و حنجر به خنجر بلا بسپارند و آرام نگیرند تا حق به اهلش بازگردد ...
اما اولیاء دین و زعمای اسلام عزیز ، برای نیل به این هدف مقدس ، آموزه های بی نظیر و نابی را در قالب دعا و توسل پیشکش منتظران نموده اند تا صادق از دروغگو و مؤمن از منافق جدا گشته و لشکر حق در آخرین مصاف خویش با مؤمنانی آزموده و مجاهدانی باوفا به پیشواز حکومت عشق رود و پرچم توحید را در سراسر گیتی به اهتزاز درآورد . پس ای عزیز ، دعا در این اعتقاد بی بدیل ، فرقان حق و باطل و نشانه صدق و صفا و معیار سنجش ایمان است ، آنان که روحشان را به زنجیر نفاق در بند کرده اند ، دعا را دستاویز سستی و خمودگی و نشستن بر راه مسافری می دانند که قرار است روزی در افق خیالات موهوم آنان پدیدار گردد و با قرائت فرازهای غیرت ، معامله آخرت می کنند ، و اما آنان که خالصانه به دنبال ردپای گمگشته خویش اند و درد دین دارند ، بی تاب و دلواپس در میان امواج دعا ، گوهر انتظار را جستجو کرده و خود را از ساحل نشینان عافیت طلب جدا می سازند . آنان بر راز دعا واقف گشته اند و بر بطن آن راه یافته اند .
بیاندیش ، تا کی بناست مهدی عج ، منجی افسانه های ناباور و امام لحظه های بی خطر عمرمان باشد ؟ تا کی بناست خورشید ، خیمه نشین ظلمت زمین باشد ؟
یکی از دعاهایی که علم و عرفان و مجاهدت را به تپش های جان منتظران هدیه می کند ، دعای نورانی عهد می باشد که میثاق دلهای عاشق است با مولای خویش . دعای عهد ، غدیر غیرت مؤمنینی است که رَّضِیَ اللّهُ عَنْهُمْ وَ رَضُواْ عَنْهُ ...
چه عظمتی را با خود دارد کلمات مقدس این دعا که امام صادق ع در وصفش فرمود : هر که چهل صباح دعای عهد را بخواند از یاوران قائم ما عج باشد ، و اگر پیش از ظهور آن حضرت بمیرد ، خداوند او را از قبر بیرون آورد که در خدمت آن حضرت باشد ، و حق تعالی به هر کلمه هزار حسنه او را کرامت فرماید و هزار گناه از او محو کند .
پس وارد شو در این بزم ملکوتی تا سیراب شوی از باده جنون ، و سرمستی کنی در تقدیر خون . بدان که اینجا دکان دلالی نفس ها نیست برای معامله متاع بهشت ، اینجا میکده عاشقانی است که به طلب وصال معشوق آمده اند و در پی جرعه ای هستند از کوثر نگاه آئینه ...

 

دیدگاه‌ها   

خورشید فردا
+1 # خورشید فردا 1394-04-03 18:42
شنبه 18 بهمن
عرض ادب محضر شما استاد عزیز

بسیار سپاسگزارم.ان شا الله که همیشه سالم و تندرست باشید...
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
خورشید فردا
+1 # خورشید فردا 1394-04-03 18:43
پنجشنبه 30 بهمن
سلام و خسته نباشید عرض میکنم خدمت استاد عزیز.

*سؤالات خود را در خصوص مطالب کتاب در این قسمت میتوانیم طرح کنیم؟

با تشکر و سپاس فروان از شما.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
سفیر عشق
+1 # سفیر عشق 1394-04-03 19:36
بله ، حتماً ...
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
خورشید فردا
+1 # خورشید فردا 1394-04-03 18:44
جمعه 1 اسفند
عرض ادب محضر استاد گرامی

از پاسخ شما بسیار سپاسگزارم و از اینکه این سایت مرتب بروز رسانی میشود و هر بار پاسخ خود را د رکمترین زمان دریافت کرده ام از شما متشکرم.بسیار خوشحالم که چنین فضایی هست و استاد عرف و دانشمند و گرانقدری چون شما هست تا شبهات و سؤالات خود را طرح کنیم.بینهایت سپاسگزارم.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
سفیر عشق
+1 # سفیر عشق 1394-04-03 19:34
سَلّمکُمُ الله ...
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
خورشید فردا
+1 # خورشید فردا 1394-04-03 18:44
چهارشنبه 27 اسفند
با عذر خواهی از محضر شما استاد بزرگ
در صفحه 20 کتاب،خط اول، منظور از "ربع مسکون"چیست؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
سفیر عشق
+1 # سفیر عشق 1394-04-03 19:34
یعنی آن بخش از زمین که مسکونی و آباد است ...
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
* فاطمه * *
+1 # * فاطمه * * 1394-04-03 18:45
چهارشنبه 15 بهمن
با سلام و درود خدمت شما سفیر عشق ..
عرض تبریک خدمت شما استاد بزرگوار برای افتتاح سایت و انتشار کتاب تفسیر دعای شریف عهد .
حقیقتا که این کتاب با نگاهی عظیم و ارزشمند نگاشته شده که نیازمند مطالعه و تفکر دقیق می باشد .
مطالب سرشارند از معارف ناب الهی ...
باید که مطالعه این تفسیر در آدمی غیرت و همتی درخور ایجاد نماید و منتظر واقعی بسازد و دل را آتش بزند از برای دوری یار ...
قلمتان واقعا زیبا و ستودنی است ...
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
خورشید فردا
+1 # خورشید فردا 1394-04-03 18:46
چهارشنبه 15 بهمن
عرض ادب و احترام محضر استاد عزیز و گرانقدرم سفیر عشق

نگارش و انتشار تفسیر دعای عهد و همچنین ایجاد فضایی برای نشستن پای درس جنابتان,برای نخستین بار به دستان مبارک شما حاصل شد.از صمیم قلب چنین قدم باارزش و بزرگ را به شما سرور گرامیم تبریک عرض میکنم.ان شا الله که این اثر جاودان و همیشگی و روشن کننده راه طالبان و عاشقان واقعی حضرتش خواهد بود.هر کلمه و هر جمله از این اثر به قدری قیمتی است که در هیچ کجا یافت نخواهد شد.
از خدای مهربان برای شما سلامتی و صحت را ارزو دارم,به امید روزی که دولت عشق برپاشود و عالم را گرما و شور و حرارت بخشد...
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
بنده گناهکار
-1 # بنده گناهکار 1394-04-03 18:46
چهارشنبه 15 بهمن
با سلام و عرض ادب خدمت شما سرور بزرگوار
من هم به نوبه خودم این معجزه ی بزرگ الهی و این برکت آسمانی و این آثار نورانی رو خدمت شما بزرگوار تبریک عرض میکنم و ان شاالله همیشه سالم و سلامت و پایدار باشید
التماس دعا
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
مهدی.
+1 # مهدی. 1394-04-03 18:47
پنجشنبه 16 بهمن
از جملات نویسنده معزز که در ماه مبارک رمضان به صورت غیر منتظره و در زمانی کوتاه اقدام به نگارش این اثر نمود در مجموعه ای دیگر این است که:
"انتظار یعنی صیقل دادن شمشیر غیرت برای پی کردن ادعاهای منتظر، ای عزیز، کربلا حاصل بی غیرتی منتظرین مدعی بود..."
این جمله ناب در ظهر اثر مندرج است.
قدوم استاد معظم و دانشمند عارف بر دیدگان ما.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید